SONBAHARDA FOTOĞRAF


Dünyanın kuzey yarıküresinde sonbahar mevsimi başladı. Sonbahara bağlı olarak doğada yaşanan renk değişimi fotoğrafçılara çok cazip gelen bir konudur. Yazın tamamen yeşil görünen bir orman dokusu sonbaharla birlikte sarı-turuncu-kırmızı renklere bürünür. Özellikle Bolu Yedigöller Kasım ayı başlarında fotoğrafçıların akınına uğrar. Ancak sonbahar fotoğrafı çekmek için ille de Yedigöller’e gitmeğe gerek yoktur. Yakın çevrenizde yaprak döken ağaç toplulukları veya karışık ormanlar varsa, buralarda da güzel görüntüler yakalamanız olasıdır.

 

Titrek kavak, kayın, Akçaağaç, çınar, dişbudak gibi ağaçların arasında ladin, köknar ve çam gibi iğne yapraklı ağaçların bulunduğu karışık ormanlar, sonbaharda tam bir renk cümbüşüne döner. Sarı, turuncu, kırmızı tonlar arasına dağılmış yeşiller renk kontrastı olan ve göze çok hoş gelen fotoğraflar elde etmemizi sağlar.

 

 
 


Böylesine güzel bir konuyu bilinçli fotoğraflamak gerekir ki, istediğimiz görüntüleri alabilelim.Sonbahar genellikle yağışın, sisin ve pusun olduğu bir mevsimdir. Bu durumlar fotoğraf çekimlerimizde bir zorluk teşkil edebildiği gibi avantaj da sağlayabilir. Yani “kötü hava, iyi fotoğraf”.Hava kapalıysa ortamda yayınık (diffuse)  bir ışık var demektir. Bu da, ışık ölçümünü daha kolay yapacağımız anlamına gelir.Gökyüzü kapalı ve tatsız bir grilikte olabilir. Bu durumda kompozisyonumuza gökyüzünü katmamak veya çok az katmak daha doğru olur. Çünkü yeryüzünde harika renklerin olduğu fakat gri bir gökyüzüne sahip manzara fotoğrafları izleyene hiçbir haz vermez.


Yapraklar, kayalar, ağaç gövdeleri ıslak olur. Bu durum ıslak nesnelerden ışığın yansımasına (diffuse ışıkta bile) ve fotoğrafımızda renk doygunluğunu yeterli olmamasına neden olur. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için ışık yansımalarını kesecek bir polarize filtre kullanmalıyız.Hava sisli ise ışık ölçümüne dikkat etmeliyiz. Makinemizin ışık ölçüm sistemini noktasal veya merkez ağırlıklı konuma alıp sisten bir ölçüm almalıyız. Makinemizin ışıkölçerinin verdiği değerlere  +1 duraklık ışık ilavesi yaptığımızda sorun kalmaz. Aksi takdirde yani makinemizin verdiği değerlerle çekim yaparsak fotoğrafımız koyu çıkacaktır. Ayrıca siste makinemizin autofocus sistemi netleme yapamayabilir. Bu durumda netlemeyi manüel olarak yapmak gerekir.Bir su kenarındaysanız ve suyun çevresi sonbahar renklerine bürünmüş ormanlarla çevriliyse sudaki yansıma gerçeğinden daha çekicidir. Bu görüntüleri kaçırmayın!


Sonbaharda manzara fotoğraflarının yanı sıra yakın plan çekimlerde yapabilirsiniz. Yanınızda close-up donanım veya makro objektif varsa sonbaharın renklerine daha yakından bakabilirsiniz.

Orman altı bitki dokusunun arasında ve ağaç gövdelerinde mantarlara ve likenlere rastlayabilirsiniz. Yere dökülen renkli yapraklar da başlı başına bir makro konusudur. Yapraklar üzerindeki su damlacıklarına odaklanabilirsiniz. Bu damlacıkların büyüteç etkisini fotoğraflamaya çalışın!

 
 


Ülkemizde, özellikle Batı Karadeniz ormanlarında 15 Ekim-15 Kasım arası doyulmaz güzellikte bir sonbahar yaşanır. Bizlere de bu güzellikleri yaşamak, paylaşmak ve kalıcı kılmak kalır.

 Tarık Yurtgezer